30 Kasım 2015 Pazartesi

AKP.. Hükümet programı federalizm (bölünme / parçalanma) ilanı gibi

AKP.. Hükümet programı federalizm ilânı gibi...
Salim Yavaşoğlu – FatihErboz
Ahmet Davutoğlu, başkanlık sistemini savunurken, İngiliz ajanı Prens Sabahattin’in “Ademimerkeziyet” projesine sarıldı
Meclis’te ilan etti!
Davutoğlu, TBMM’ye sunduğu programda, “Toplumsal farklılıkların siyasal temsilinin sağlandığı, ademimerkeziyetçi sistemin güçlendirildiği, karar alma süreçlerinin hızlandığı yeni bir siyasal sisteme geçebiliriz” açıklamasıyla federalizmi Meclis’e taşındı.
107 yıldır gündemde
Davutoğlu’nun okuduğu hükümet programında, İngiliz ajanı Prens Sabahattin’in 107 yıllık rüyası, Oslo Görüşmeleri ve 28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatı’nda açıklanan “ademimerkeziyetçi anayasa” vurgusu yapması büyük tepkilere neden oldu.
Türkiye parçalanır !...

YP Lideri Tantan, Davutoğlu’nun açıklamasıyla bölünmeye zemin hazırlayacak siyasi oluşum sürecinin ilan edildiğini söyledi. Yargıtay Onursal Başsavcısı Kanadoğlu da, “Etnik temeller üzerine bölünme yolunu açtığınızda ülke sıkıntıya girer” dedi.
Hükümet programı federalizm ilanı gibi
Tantan, Başbakan Davutoğlu’nun sunduğu programla, rejimin değişikliği ve ülkenin parçalanmasına zemin hazırlayacak yeni siyasi oluşum sürecinin ilan edildiğini söyledi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun okuduğu hükümet programında, İngiliz ajanı Prens Sabahattin’in 107 yıllık rüyası, Oslo Görüşmeleri ve 28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatı’nda açıklanan “ademimerkeziyetçi anayasa” vurgusu yapması büyük tepkilere neden oldu. Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Davutoğlu’nun, “Toplumsal farklılıkların siyasal temsilinin sağlandığı, ademimerkeziyetçi bir idare sisteminin güçlendirildiği, karar alma süreçlerinin hızlandığı yeni bir siyasal sisteme geçebiliriz. Türkiye için “Başkanlık sisteminin daha uygun bir yönetim modeli olduğuna inanıyoruz” sözlerini “rejim değişikliği” olarak değerlendirdi.
Türkiye parçalanıyor
Tantan, Davutoğlu’nun açıkladığı hükümet programı ile “Türkiye’nin parçalanmasına zemin hazırlanacak, yeni bir siyasi oluşumun inşa sürecinin başlatılacağı ilan edilmiştir” dedi. “Türkiye’nin ulus devlet kimliğini ortadan kaldırıyor” diyen Tantan, şöyle konuştu: “Federal bir yapıyı işaret ediyor. Yani AKP iktidarının 13-14 yıldan bu yana alt kimlik, üst kimlik tartışmasıyla ortaya koyduğu Türkiye’de Türk kimliğini ortadan kaldırarak yeni bir siyasi oluşumu hayata geçirmeyi ifade ediyor. Türkiye’de rejim değişiyor artık. Anayasa ile mevcut Türk siyasi rejimini değiştiriyor. Parlamenter rejimi kaldırıyor. Başkanlık sistemini getiriyor.
NATO menfaatleri
Bu hükümetin programının AKP’nin bugüne kadar yaptığı yanlışların üzerini örtmek amaçlı olduğunu kaydeden Tantan, şöyle dedi:  “Özellikle Kürt sorunu adı altında Türkiye’nin parçalanmasına da olanak sağlamak. Çünkü, Türkiye BOP kapsamı içerisinde boşlukta olan bir ülke. Davutoğlu, ‘Ademimerkeziyetçi bir idare sisteminin güçlendirildiği’ ifadesiyle açık şekilde federal yapıya geçmek istediklerini belirtiyor. Zaten AKP’nin çözüm süreci diye masaya oturtulmasının altındaki yatan neden bu.
Ajanın rüyası
“Ülke yönetiminde görev ve yetkilerin merkezî hükümet tarafından yerel ya da bölgesel yönetim birimlerine verilmesi” anlamına gelen adem-i merkeziyetçilik, 1908 yılında İngiliz ajanı Prens Sabahattin tarafından ülke gündemine sokuldu. Cumhuriyet Türkiyesinde Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Kenan Evren’le yaşatılan bu ihanet projesinin yapı taşları AKP iktidarı tarafından döşendi. Oslo görüşmelerinde, Kandil-İmralı-HDP ve AKP tarafından kayda alındı. Son olarak da 28 Şubat’ta AKP iktidarı tarafından 10 madde halinde dünyaya ilan edildi. Türkiye’nin üniter yapısına bomba koyan bu bildiride, “Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na atıfla yerelde ’Demokratik Özerklik’adı altında özyönetim modellerinin geliştirilmesi, özerklik kısaca federalizm” de yer aldı.
İfadeler açık değil istenen yere çekilir
Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Toplumsal farklılıkların siyasal temsilinin sağlandığı, ademimerkeziyetçi bir yönetim” vurgusu için, “Bu ifadeler açık değil. İsteyen istediği yere çekebilir” dedi. Davutoğlu’nun konuşmasının yeni bir sisteme işaret gibi algılanamayacağını belirten Kanadoğlu, şöyle dedi: “Yani karnında ne var bilemezsin ki. Çeşitli yorumlara yol açacak biçimde kapalı konuşursanız böyle olur. Bu ifadeler açık bir ifade değil. İsteyen istediği yere çekebilir. Aslında sıkıştığı yerde de kendisine kaçacağı bir kapı bırakmak için bu şekilde konuşuluyor. Yanlış işler tabii söylenebilecek bu. Muğlâk ifadeler. Ondan sonra kendi sözüyle bir yere sıkıştığında ben onu demek istemedim imkânını sağlıyor kendine. Zaten etnik, dinsel temeller üzerine bölünme yolunu açtığınız anda zaten ülke bütün sıkıntılara buradan giriyoruz. İşin bir yönü de bu.”
İçeriği anlaşılamıyor
CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının içeriğinin tam olarak anlaşılmadığını söyledi. Davutoğlu’nun muğlak ifadeler kullandığını kaydeden Usluer, şöyle konuştu: “Adem-i merkeziyetçi bir modelden bahsettiklerinde benim aklıma gelen Amerikanvari bir Başkanlık sistemidir. Yerel yönetimlerin biraz daha bağımsız olduğu belki de bir eyalet sisteminden bahsedebiliriz. Ancak programın tamamı son derece muğlâktır. Hedefe ulaşmanın yolu yöntemi, inceliklerin içinde olmadığı bir programdır.”
İhanet yolunun taşları nasıl döşendi
AKP iktidarının eyaletleşme taahhüdünün ilk harcı 2006’da AB’nin katkılarıyla kurulan Bölge İstinaf Mahkemeleri ile Diyarbakır’da atıldı. Avrupa’nın, Osmanlı’ya dayattığı federalizm, AKP tarafından “Kalkınma Ajansları” adı altında uygulamaya konuldu, Türkiye bölgelere bölündü. Dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2010’da, müsteşarı, genel müdürler ve daire başkanları ile ABD’ye gidip, eyalet sistemini inceledi. Daha sonra ardı ardına kaymakamlar, valiler ABD’ye giderek eyalet sistemi stajı gördü. 2012’de bölgelerde ağır ceza mahkemesi kuruldu, Büyükşehir Yasası yürürlüğe girerek eyaletin aşamaları devreye sokuldu. Geçen sene ise okul müdürleri, yardımcıları ve eğitimle ilgili kurum yöneticilerinin tamamının, Ankara yerine bulundukları illerin valileri tarafından atanması yönünde yönetmelik hazırlandı. Ayrıca Türkiye’de 7 bölgede “Dini Yüksek İhtisas Merkezi” kuruldu. Böylece, din işleri gibi toplumları birleştirmeye yönelik çok önemli bir konu da yerel makamlara devredildi. Son olarak Dolmabahçe’de Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP’liler mutabakata varmıştı. Ancak seçim yenilgisi bunların rafa kaldırılmasına neden olmuştu. Artık seçim bitti, bundan sonra sıra Oslo ve Dolmabahçe’de verilen sözlerin yerine getirilmesine geldi. Bu çerçevede son olarak  6 yeni bölge adliye mahkemesi, 28 de bölge idare mahkemesi kuruldu. Yargı çevreleri de belirlenen yeni bölge mahkemeleri 20 Temmuz’da göreve başlayacak. (TURKISHFORUM) 
Salim Yavaşoğlu – FatihErboz-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder