11 Haziran 2015 Perşembe

“DENİZ BAYKAL” I TANIYORMUSUNUZ?, Mustafa Mete İSLÂMOĞLU

“DENİZ BAYKAL” I TANIYORMUSUNUZ?
Mustafa Mete İSLÂMOĞLU
20 Temmuz 1938 yılında Antalya'da doğdu. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine 1960 yılında asistan olarak girdi.  1963'te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl ABD' de kaldı ve Colombia ile Berkeley üniversitelerinde çalışmalarını sürdürdü.  Siyasetle 1960'lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal 1973 Ekim'inde yapılan Genel Seçimlerde CHP' den Antalya Milletvekili seçildi.
MALİYE BAKANLIĞI DÖNEMİ
1974 yılında kurulan Ecevit hükümetinde maliye bakanlığı, 1978 Ecevit hükümetinde ise enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı görevlerini üstlendi. Baykal bu dönemde parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu.
12 EYLÜL SONRASI “ZİNCİRBOZAN GÜNLERİ”
12 Eylül askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara'da Ordu Dil Okulu'nda gözetim altında tutuldu. 1982 Anayasa'sının 5 yıl süreyle siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı. 1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra "yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü " gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP' li ve AP' li politikacıyla birlikte Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri'nde 2.kez gözetim altına alındı.  Eylül 1987' deki genel seçimlerde SHP' den Antalya Milletvekili seçildi SHP' de önce grup başkanvekilliği ardında da genel sekreterlik görevlerinde bulunan Baykal, Haziran 1988 de göreve başladığı genel sekreterlikten 10 Eylül 1990' da istifa etti.
“KOMİTE BAŞKANLIĞI DÖNEMİ”
Deniz Baykal Antalya Milletvekili olarak Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlementolararası Komitesi eşbaşkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi üyeliğine seçildi. TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde bulundu.
Temmuz 1992 'de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı imkanla 9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi.
18 Şubat 1995 günü SHP ve CHP' nin "Bütünleşme Kurultayı'"nda aday olmayarak genel başkanlıktan ayrıldı. 9 Eylül 1995 tarihinde birleşmeden sonra yapılan CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa seçildi.  30 Ekim 1995 Tarihinde kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevlerini üslendi.
24 aralık 1995 milletvekili genel seçimlerinde yeniden Antalya Milletvekili oldu. Seçimleri takiben 53.Hükümetin kurulmasıyla dışişleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinden ayrıldı.  23 Mayıs 1998 Tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 27.Olağan Kurultayında genel başkanlığa 3. kez seçildi.  18 Nisan 1999 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Deniz Baykal ilk kez seçim sonuçlarıyla parlemento dışında kaldılar.  22 Nisan 1999 Tarihinde alınan seçim sonuçları nedeniyle istifa eden Baykal, 30 Eylül 2000 Tarihinde Ankara'da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi 11. Olağanüstü Kurultayında yeniden seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı oldu.
DENİZ BAYKAL’IN İSTİFASI
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'a ait olduğu ileri sürülen kasetin internette yayınlanmasının siyasette yarattığı depremin ardından dört gündür sessizliğini koruyan Baykal, 10 Mayıs 2010 günü canlı yayında 'kasetteki görüntüler' için komplo dedi, hükümeti suçladı. Baykal'ın son sözleri ''Hakkınızı helal edin, ben ediyorum'' olmuştu.. ,
2015 GENEL SEÇİMLERİ”
Ve.. 2015 genel seçimleri öncesi Alanya’da verilen bir yemekte bir araya geldik. Beni görünce sağolsun hemen ayağa kalktı ve elimi sıktı. Samimi ilgisini bildiğimden ayak üstü bir kaç dakika konuştuk. Bana şu önemli sözü söyledi.  Masaya yumruğunu vur artık  abi dediğimde “ Ne desem boş  sen haklısın inşallah o günler gelecek fakat, Mustafacım insanları tanımak çok zorlaştı. Demişti.
2015 seçimlerinde Antalya’dan yine milletvekili seçilerek meclise girdi.
Sayın  Baykal değerli ve dürüst bir insandır. Siyasi hayatı boyunca hep yüzüne gülünmüş ve sırtından hançerlenmiştir.  Sahte sevenleriyle etrafına dolan insanların sancılarını çekmektedir. Deniz BAYKAL Türk siyasi hayatına ömrünün 50 yılını vermiş bilinçli olgun bir politikacıdır.  Farklı görüşlerimiz olsada insani yönünü çok beğenirim.  Zira dürüst ve kararlı bir kişiliğe sahiptir. Bir zaman hakkında çıkan bir dedi kodu yüzünden onurlu bir politicacının yapması gereken şey istifadır. Ve... istifa ederek meclisten ayrılmıştı. 25. Dönem millet vekiki seçimlerinden sonraki meclis nücadelesinde kendine, vatanım ve milletimin hayrı ve bekası için çalışacağından yolunun açık olmasını dilerim.
10 HAZİRAN 2015
ALANYA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder